Den klassiska resan norrut

Rutt

Bergen – Kirkenes

Vi följer den norska kustens skyddade farvatten från Bergen mot Kirkenes vid den ryska gränsen. Under resan kommer du att angöra 34 hamnar och uppleva den särpräglade naturen norr om polcirkeln. Alla de olika årstiderna ger olika nyanseringar av resan men när du än väljer att resa så kommer du få en fantastisk upplevelse. På sommaren är turen in i Geirangerfjorden är en av höjdpunkterna.

Datum: Avresor varje dag (reslängd 7 dagar)

Pris per person fr: 10 131 kr

Bokningsförfrågan

Reseprogram

  • DAG 1 Ombordstigning i Bergen

    Hamn: Bergen.

    Innan vi lämnar Bergen vill du kanske utforska denna kulturella port ut mot fjordarna. Sätt dig en stund på någon av uteserveringarna på Bryggen, upptagen på UNESCO s världsarvslista. Andra sevärdheter är bergbanan Fløien och Fisketorget.

  • DAG 2 Florø – Molde

    Hamnar: Florø, Måløy, Torvik, Ålesund, Molde.

    Vaknar du tidigt nästa dag får du chansen att beundra Nordfjordens häpnadsväckande skönhet innan frukost. När vi seglar förbi Vestkapp är vi för ovanlighetens skull ute på öppet hav ett tag. Sedan navigerar vi förbi holmar och skär för att ta oss in i Ålesund. Under sommaren tar vi kurs mot den spektakulära UNESCO-listade Geirangerfjorden. På vägen dit seglar vi förbi branta, 800 meter höga klippor och imponerande vattenfall. Om hösten utforskar vi Hjørundfjorden, mitt bland de majestätiska Sunnmørealperna. Förutom utflykten ”En smak av Norge” erbjuder vi två nya fjällvandringar här. Fjorden är väldigt speciell, med sitt isolerade läge och sin orörda natur. Om vintern kan du se på en färgstark och intressant presentation om norrskenet.

  • DAG 3 Kungastaden Trondheim

    Hamnar: Kristiansund, Trondheim, Rørvik.

    Arkitekturen och omgivningarna i Trondheim skapar en fin inramning för en utflykt, antingen du väljer en guidad tur i Nidarosdomen eller en promenad på Bakklandet. På eftermiddagen sätter vi kurs mot nordväst, förbi den vackra fyren Kjeungskjær och tusentals små pittoreska öar, holmar och skär.

  • DAG 4 Polcirkeln och Lofoten

    Hamnar: Brønnøysund, Sandnessjøen, Nesna, Ørnes, Bodø, Stamsund, Svolvær.

    På morgonen korsar vi polcirkeln och på kvällen kommer vi till Lofoten. Denna ögrupp är känd för sina många små pittoreska fiskebyar omgivna av majestätiska granitklippor. Avsluta besöket med en vandring mellan torkställningar för lutfisk och rorbuer, de traditionella röda fiskarstugorna.

  • DAG 5 Tromsø, porten till Arktis

    Hamnar: Stokmarknes, Sortland, Risøyhamn, Harstad, Finnsnes, Tromsø, Skjervøy.

    Under natten passerar vi den magnifika Trollfjorden och går genom det spektakulära och trånga Raftsund. Här kan du beundra fjälllandskapet som sticker upp mot horisonten under en sol som aldrig går ned. Vi fortsätter till Tromsø, en stad med många välbesökta restauranger och kaféer.

  • DAG 6 Honningsvåg och Nordkap

    Hamnar: Øksfjord, Hammerfest, Havøysund, Honningsvåg, Kjøllefjord, Mehamn, Berlevåg.

    Dagen startar med en tur genom Magerøysund innan vi anlöper Hammerfest. Efter ett kort uppehåll i Havøysund kommer vi till Honningsvåg, porten till det spektakulära Nordkap. Om du väljer en utflykt till Nordkapsplatån får du en sällsam känsla av att befinna dig vid världens ände. Förutom att vara Europas nordligaste punkt är området också känt för sitt fantastiska fågelliv.

  • DAG 7 Kirkenes, ruttens vändpunkt

    Hamnar: Båtsfjord, Vardø, Vadsø, Kirkenes.

    Utsikten och havslivet blir alltmer dramatiskt ju mer vi närmar oss Kirkenes, bara några få kilometer från ryska gränsen och samebyarna i norra Skandinavien.

Hytter

Polar insideshytter

Insideshytt (I) 5 – 10 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Vissa hytter har våningssängar. Hytterna är placerade på nedre däck.

Polar utsideshytter

Utsideshytt (P) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Hytterna är placerade på de övre och mellersta däcken.

 

Utsideshytt (N) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa (i vissa hytter våningssängar). Hytterna är placerade på mellersta och nedre däcken.

 

Utsideshytt (L) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Koöga, begränsad eller ingen utsikt. Hytterna är placerade på nedre däck.

 

Utsideshytt (J) 5-13 m²

Separata sängar, varav en är en bäddsoffa. Begränsad eller ingen utsikt. Vissa hytter har våningssängar. Hytterna är placerade på de övre och nedre däcken.

Expeditionssviter

Suite (M) 28-30 m²

1-2 rum, soffgrupp, tv, minibar, vissa hytter har egen balkong. Hytterna är placerade på de övre däcken.

 

Mini suite (Q) 15-20 m²

Soffgrupp, tv, minibar. Hytterna är placerade på de övre däcken.

 

Arctic Superior (U) 5-13 m2

Enkelsängar, en bäddsoffa, bord. Läge övre däck.

Priser

Bergen-Kirkenes, BASIC (frånpriser)
7 dagarÅrPolar insideshyttPolar utsideshyttArctic Superior utsideshytt
Januari2021113471344816518
Februari2021128671524418718
Mars2021134751596319599
April2021140831668120479
Maj2021156031847722680
Juni2021197632339528703
Juli2021195002832330355.8
Augusti2021188212228226295
September2021156651855222771
Oktober2021131711560319159
November2021119551416617398
December202110131301014757
Bergen-Kirkenes, SELECT (frånpriser)
7 dagarÅrPolar insideshyttPolar utsideshyttArctic Superior utsideshytt
Januari2021126301647918620
Februari2021143191867421400
Mars2021149951955322312
April2021156702043023224
Maj2021173592262525503
Juni2021219812863531744
Juli2021216892825531350
Augusti2021209352727530331
September2021174282271625598
Oktober2021146571911321856
November2021141661735619532
December2021112791472216496

 

 

I vissa av Polar utsideshytterna är det begränsad eller ingen utsikt

Frånpriser per person i 2-bäddshytt

 

I priset ingår:

BASIC – boende i dubbelhytt inklusive helpension

SELECT – boende i dubbelhytt inklusive helpension, gratis te och kaffe, gratis WiFi.

PLATINUM – boende i dubbelhytt inklusive helpension, gratis te och kaffe, gratis WiFi, middag i À la Carte-restauranten när du önskar, vin- och dryckespaket till middagen inkluderat, besök på bryggan, tillgång till extra och exklusiva utflykter (mot kostnad) , privat transport till och från flygplats i Bergen och Trondheim, transport till och från flygplats i Kirkenes, flaskvatten i hytten varje dag , Norway’s Coastal Kitchen Välkomstkorg med champagne, gratis lån av kikare

 

Ingår inte:

Reseförsäkring och avbeställningsskydd.

Tillvalsutflykter.

Flyg och transport.

 

Observera:

Priserna är angivna för en person i tvåmannahytt, i SEK.

Alla hyttkategorier finns inte tillgängliga på alla avgångar.

Pris för enkelhytt fås på begäran.

Hurtigruten har flexibel prissättning. Det innebär att priserna sätts baserat på efterfrågan och ledig kapacitet.

Övrig information

KRYSSNINGENS TIDTABELL OCH RUTT

Fartygens avgångstid från Bergen och Kirkenes hittar du här.

 

HURTIGRUTENS FARTYG

Hurtigruten har ett stort antal fartyg i olika åldrar och storlekar, från moderna MS Spitsbergen (2009) till den traditionella MS Lofoten (1964), som fortfarande är en favorit för många stamgäster. Varje fartyg har sin egen stil och design, som kommer till uttryck i konsten ombord, dess färgsättning och inredning. Samtliga fartyg erbjuder en trivsam och storslagen upplevelse i en avslappnad och bekväm miljö. Välj önskat fartyg i Hurtigrutens flotta. Läs mer här!

 

HYTTERNA OMBORD

 

Sviter

Det finns ett brett urval av bekväma sviter. Storlek och läge varierar även när det gäller sviter med samma standard. Sviter på de övre däcken har oftast fönster med utsikt, medan sviterna på de nedre däcken har runda fönster. Sviter finns i kategorierna Q-J, Q, M, MG och MX. De har alla ett vardagsrum med en tv. Sviterna har dusch/wc, och de flesta av dem finns en dubbelsäng * (i en dubbelsäng kan det finnas två separata madrasser).

 

Vanliga och lyxiga hytter

I hyttkategorierna I, L, J, N, P finns egen dusch/wc, två sängar, varav en kan omvandlas till soffa. I hyttkategorierna A, D och i vissa hytter i kategorierna I, J och N finns våningssängar. I hyttkategori D på MS Lofoten och MS Nordstjernen finns bara en diskho.

 

Specialhytter

Med undantag av MS Lofoten och MS Nordstjernen har alla fartyg minst en specialutrustad hytt för passagerare med begränsad rörlighet. Pris för 3- och 4-bäddshytter kan fås på begäran. Vissa fartyg har även anslutande hytter.

 

Hytter med fönster

När det gäller hyttkategorier med fönster så finns en del utsideshytter med endast begränsad utsikt eller inte alls, eftersom livbåtar eller säkerhetsutrustning kan blockera utsikten, och runda fönster kan vara små eller ”tunnelaktiga”. Observera att på de nedre däcken på MS Lofoten och MS Nordstjernen har runda fönster som vintertid kan vara stängda.

 

Obs! Hytterna i presentationen gäller MS Nordkapp. Mer detaljerad information om hytterna på det fartyg du valt hittar du här!

 

LANDSTIGNINGAR

Hurtigruten erbjuder ett spännande och varierat utbud av utflykter längs hela resan. Alla utflykterna är utformade för att du ska få möjlighet att uppleva det allra bästa som destinationerna längs kusten har att erbjuda.

I det breda utbudet av utflykter kan du göra stadsturer, besöka berömda kulturplatser, åka på fågelskådning eller följa med på äventyr som hundspann eller snöskotersafari – det finns något för alla smaker. De kunniga guiderna och bekväma transporter säkerställer en genomgående hög standard.

Vi rekommenderar att du förbokar dina utflykter före avresan, vilket garanterar din plats. Endast kvarvarande restplatser kan köpas ombord. Vi ber dig också notera att angiven längd på varje utflykt är ungefärlig och beroende av deltagarantalet, väderleken och andra lokala förhållanden.

Läs mer om utflykter på länken nedan.

Utflykter

 

KRYSSNINGAR LÄNGS NORSKA KUSTEN – BRA ATT VETA

Läs mer om kryssningarna här!

Läs mer om måltiderna, aktiviteterna och servicen ombord! Läs här!