Liberty of the Seas

Liberty of the Seas är ett kryssningsfartyg i Freedom-klassen som kombinerar ett brett utbud av aktiviteter, mångsidig underhållning och utrymmen som passar för en mer avslappnad semester. Fartygets hjärta utgörs av gågatan Royal Promenade med sina restauranger, barer och butiker. Fartyget togs i drift år 2007.

För den som söker mer fartfyllda upplevelser finns vattenrutschbanorna The Perfect Storm, däribland den boomerangformade Tidal Wave, samt surfsimulatorn FlowRider. Ombord kan man dessutom klättra, spela minigolf eller åka skridskor. För de minsta i familjen finns vattenlekplatsen Splashaway Bay, medan Solarium för vuxna erbjuder en lugnare plats att koppla av på. På kvällarna bjuds det bland annat på teater- och isföreställningar, livemusik och annan underhållning.

Matutbudet omfattar allt från buffé och huvudrestaurang till avslappnade matställen och specialrestauranger. El Loco Fresh serverar mexikanska rätter och Izumi Hibachi & Sushi japanska rätter, medan steakhouse-restaurangen Chops Grille erbjuder biffar. The Lime & Coconut, som ligger vid poolområdet, passar för tropiska drinkar och en avslappnad stund.

Läs mer om måltiderna, aktiviteterna och servicen ombord! Läs här!

Tekniska uppgifter

  • Byggnadsår 2007
  • Renoverat 2016
  • Bruttotonnage 154 410 t
  • Längd 340 m
  • Bredd 55 m
  • Däck 15
  • Passagerare 4 960
  • Personal 1 360
  • Hytter 1 900

Höjdpunkter

  • Vattenrutschbanorna The Perfect Storm

    Pooldagarna är kryssningens höjdpunkter för såväl barn som vuxna. Typhoon, Cyclone och SuperCell bildar tillsammans den häftiga The Perfect Storm-vattenrutschbane-trion. Utmana din kompis att tävla med dig på parallella banor eller pröva på att åka alla tre själv!

  • Vattenparken Splashaway Bay

    Barnens egen vattenpark, Splashaway Bay, erbjuder färggranna vattenrutschbanor, vattenfall, pooler och bubbelpooler – endast för barn (och föräldrar)!

  • Surfsimulatorn FlowRider

    Hoppa upp på ett surfbräde på Royal Caribbeans alla tiders favorit – surfsimulatorns vågor. I surfsimulatorn forsar vattnet i snabb takt som en tunn vattenhinna uppför en backe, vilket ger intrycket av havsvågor.

  • Studio B

    Studio B är en ishall, där man kan se otroliga konståknings- och isdansföreställningar. Skridskoåkarna utgörs av proffs från hela världen. Även resenärerna ges möjligheten att åka skridsko utanför föreställningstiderna. Den perfekta avslutningen på en solig kryssningsdag är en skridskotur i ishallens svalka.

Tjänster

  • Restauranger 10
  • Barer 14
  • Teater
  • Nattklubb
  • Kasino
  • Bibliotek
  • Skridskobana
  • Gym
  • Spa
  • Vattenrutschbana
  • Simbassänger 4
  • Jacuzzi 7
  • Poolområde för vuxna
  • Barnpool
  • Program för barn
  • Barnpassning
  • WiFi
  • 24t rumservice
  • Hytter med anslutande dörr
  • Handikapphytter
  • Nätspänning 220 v

Hytter

Insideshytt

Detta är en standarhytt med plats för två personer. Du väljer själv om du vill ha två enkelsängar eller dubbelsäng. Hytten är utrustad med en liten sittgrupp, TV, telefon, badrum med dusch, kassaskåp, minibar, sminkbord med hårfön och garderob.
Några av dessa hytterna tar upp till fyra personer, de har nedfällbara extrasängar eller bäddsoffa.

Storlek på hytten: 13 m²-17 m². Kategorikoder: L, M, N, Q
Storleken varierar beroende på fartyg.

Utsideshytt

Detta är en standard utsideshytt med fönster. I hytten finns det två enkelsängar som kan göras om till dubbelsäng, privat badrum, sittområde, sminkbord med hårfön, TV, radio, minikykskåp och kassaskåp.

Några av dessa hytterna tar upp till fyra personer, de har nedfällbara extrasängar eller bäddsoffa.

Storlek på hytten ca: 15-17 m².
Storlek varierar beroende på fartyg.
Kategorikoder: I, H och F

Balkonghytt

Detta är en standardhytt med balkong, som har havsutsikt. Hytten har två sängar som kan göras om till dubbelsäng. Hytten innehåller också ett sittområde, privat balkong, bad, sminkbord md hårföner, TV, radio, minikylskåp och kassaskåp.

Några av dessa hytterna tar upp till 4 personer, de har nedfällbara extrasängar eller bäddsoffa.

Storlek på hytten ca: 16-19 m², balkong ca 3,5-5 m².
Storleken varierar beroende på fartyg.
Kategorikod: D1, D2, D3, D4, D5, D6, D7 och D8.

Junior suite

En Junior Suite ombord på Royal Caribbeans fartyg i Oasis-klassen ger dig massor för pengarna. Du får allt du behöver i form av faciliteter, privat balkong och gott om utrymme. Du väljer själv om du vill ha två enkelsängar eller en stor dubbelsäng. Hytten är utrustad med en liten sittgrupp, platt-tv, telefon, badrum med badkar, kassaskåp, minibard, sminkbord med hårfön, garderober. Några av sviterna tar upp till fyra personer.

Storlek på hytterna är: 21-28 m², med 6-8 m² balkong
Storleken varierar beroende på fartyg.
Kategorikod: JS

Grand suite

Detta är en rymlig svit med privat balkong och två sängar som kan göras om till dubbelsäng. Sviten är utrustad med sittgrupp/uppehållsområde, minibar och kassaskåp, TV, telefon, badrum med badkar och två handfat, stora garderober samt sminkbord med hårfön. Några av sviterna tar fyra personer.

Storlek på sviten: 31-35 m² och 10-12 m² balkong.
Storleken varierar beroende på fartyg.
Kategorikod: GS

Galleri

Fartygsklass

Freedom

Fartygen i Freedom-klassen kombinerar ett brett utbud av aktiviteter med en mer traditionell kryssningsupplevelse från Royal Caribbean. Fartygens hjärta är gågatan Royal Promenade, omgiven av restauranger, barer och butiker, och aktiviteterna omfattar bland annat FlowRider-surfsimulatorn, en skridskobana, en klättervägg och minigolf. På fartygen finns även vattenrutschbanor, poolområden och ett varierat underhållningsutbud för alla åldrar.