Den klassiska resan söderut

Rutt

Kirkenes – Bergen

Under en resa från allra nordligaste Norge har du möjlighet att uppleva de mest kända sevärdheterna i Norge, såsom Nordkap, Tromsö, Ishavskatedralen, Lofoten, bergsformationen De Sju systrarna, Torghatten med sitt karaktäristiska hål rakt igenom, Nidarosdomen i Trondheim och det mäktiga landskapet längs Atlantkusten.

Datum: Avresor varje dag (reslängd 6 dagar)

Pris per person fr: 6781 kr

Bokningsförfrågan

Reseprogram

  • DAG 1 Kirkenes, resan söderut börjar

    Hamnar: Kirkenes, Vardø, Båtsfjord, Berlevåg.

    Ditt äventyr startar i staden där Hurtigruten vänder. När fartyget börjar sin resa söderut kan du först njuta av en härlig lunch och sedan av utsikten över den arktiska vildmarken, antingen från däck eller från panoramasalongen. Vi håller under vintersäsongen ett föredrag om pomorhandelns historia. De hamnar som vi stannade i nattetid på vägen norrut stannar vi nu i på dagtid. På eftermiddagen kommer vi till Vardø, Norges östligaste hamn. Om vädret tillåter arrangerar vi eventuellt en isbadning i Norra ishavet under vintersäsongen. Ombord kommer vi dessutom att ge presentationen ”Livet i havet” om våren, och om vintern kommer lokala dykare ombord för att visa och berätta om livet i havet. Vi fortsätter längs Varanger-halvön till Båtsfjord innan vi på kvällen kommer fram till Berlevåg.

  • DAG 2 Hammerfest och Tromsø

    Hamnar: Mehamn, Kjøllefjord, Honningsvåg, Havøysund, Hammerfest, Øksfjord, Skjervøy, Tromsø.

    Njut av frukost på Nordkap och upptäck Finnmarks naturscenerier på vår utflykt (tillval). Vår nästa anhalt, Hammerfest, grundades 1789, var en gång Nordnorges huvudstad och fungerar ofta som bas för arktiska jaktexpeditioner. Vid de majestätiska Lyngsalpene stämmer vi ibland träff med lokala räktrålare. Vårt nästa stopp är Tromsø där du kan besöka Ishavskatedralen och kanske njuta av en midnattskonsert.

  • DAG 3 Vesterålen och Lofoten

    Hamnar: Tromsø, Finnsnes, Harstad, Risøyhamn, Sortland, Stokmarknes, Svolvær, Stamsund.

    Vesterålen och Lofoten hör till resans största naturupplevelser. På förmiddagen färdas vi genom Risøyrenna, en kanal specialbyggd för Hurtigruten. Vi fortsätter genom det trånga Raftsundet, den smala, pittoreskapassagen mellan Vesterålen och Lofoten, och om tid och väder tillåter gör vi en avstickare in i den spektakulära Trollfjorden, där de branta klipporna nästan stryker längs fartygssidorna. Här kan du också följa med på vår havsörnssafari (tillval).

  • DAG 4 Polcirkeln, De Syv Søstre

    Hamnar: Bodø, Ørnes, Nesna, Sandnessjøen, Brønnøysund, Rørvik.

    När vi fortsätter längs Helgelandskusten kan du njuta av de vackra vyerna med tusentals holmar, bördiga jordbruksområden, blomstrande ängar och branta granitväggar. Det finns många legender och myter om den här delen av kusten, bland annat sägnen om fjällkedjan De Syv Søstre och historien om hur pilen från Hestmannens båge sköt hål i fjället Torghatten.Det är också vår sista dag norr om polcirkeln. Vegaöarna, upptagna på UNESCO s världsarvslista, ligger nära vår hamn i Sandnessjøen och kan utforskas under vår utflykt dit (tillval).

  • DAG 5 Trondheim och Kristiansund

    Hamnar: Trondheim, Kristiansund, Molde, Ålesund.

    Vi kommer fram till Trondheim tidigt på morgonen. Här finns mäktiga Nidarosdomen, där tre drottningar och sju kungar är krönta. Det är Skandinaviens största medeltida byggnadsverk och väl värd ett besök.Vi lämnar Trondheim några timmar senare, passerar öarna Munkholmen och Hitra, stannar i Kristiansund och korsar sedan det öppna havet till Molde, känd som ”rosornas stad” med sin ovanligt rika, frodiga växtlighet som vi har Golfströmmen att tacka för.

  • DAG 6 Bergen, resans slut

    Hamnar: Ålesund, Torvik, Måløy, Florø, Bergen.

    Innan vi når Bergen är det ännu några sjömil kvar av det fascinerande kustlandskapet med flera vidunderliga fjordar. Däribland Nordfjord som kurar under den jättelika glaciären Jostedalsbreen och Sognefjorden som är Norges längsta fjord. Vi seglar genom Bergens skärgård innan vi kommer fram till Bergen kl 14.30.

Hytter

Polar insideshytter

Insideshytt (I) 5 – 10 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Vissa hytter har våningssängar. Hytterna är placerade på nedre däck.

Polar utsideshytter

Utsideshytt (P) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Hytterna är placerade på de övre och mellersta däcken.

 

Utsideshytt (N) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa (i vissa hytter våningssängar). Hytterna är placerade på mellersta och nedre däcken.

 

Utsideshytt (L) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Koöga, begränsad eller ingen utsikt. Hytterna är placerade på nedre däck.

 

Utsideshytt (J) 5-13 m²

Separata sängar, varav en är en bäddsoffa. Begränsad eller ingen utsikt. Vissa hytter har våningssängar. Hytterna är placerade på de övre och nedre däcken.

Expeditionssviter

Suite (M) 28-30 m²

1-2 rum, soffgrupp, tv, minibar, vissa hytter har egen balkong. Hytterna är placerade på de övre däcken.

 

Mini suite (Q) 15-20 m²

Soffgrupp, tv, minibar. Hytterna är placerade på de övre däcken.

 

Arctic Superior (U) 5-13 m2

Enkelsängar, en bäddsoffa, bord. Läge övre däck.

Prislista

Kirkenes-Bergen, BASIC (frånpriser)
6 dagarÅrPolar insideshyttPolar utsideshyttArctic Superior utsideshytt
Januari20206.7818.25211.057
Februari20208.28610.08314.186
Mars20208.70010.58714.186
April20209.0469.31312.479
Maj202010.37412.62516.916
Juni202011.78314.33919.213
Juli202014.29016.89020.690
Augusti202013.09515.47718.960
September202010.57912.73216.030
Oktober20208.93510.76413.861
November20196.7818.25211.057
December20197.1838.74111.712

 

Kirkenes-Bergen, SELECT (frånpriser)
6 dagarÅrPolar insideshyttPolar utsideshyttArctic Superior utsideshyttExpeditionssvit
Januari20208.47610.70911.59921.613
Februari202010.35713.74015.23626.410
Mars202010.87513.74015.23627.730
April202011.30714.28715.03524.394
Maj202014.72916.38517.74633.067
Juni202014.72918.61020.15637.558
Juli202015.87820.00621.91240.489
Augusti202014.55118.33420.08037.104
September202012.30215.50016.97631.369
Oktober202010.63713.40314.67921.125
November20198.67610.70911.59921.613
December20198.97810.19712.28722.788

 

Kirkenes-Bergen, PLATINUM (frånpriser)
6 dagarÅrArctic Superior utsideshyttExpeditionssvit
Januari202023.31237.822
Februari202031.33446.216
Mars202030.62246.216
April202026.31142.689
Maj202035.66657.868
Juni202040.51065.726
Juli202043.62470.854
Augusti202039.97664.930
September202033.79854.894
Oktober202029.22547.468
November201923.31237.822
December201924.69440.064

 

Frånpriser per person i 2-bäddshytt

I vissa av Polar utsideshytterna är det begränsad eller ingen utsikt

 

I priset ingår:

BASIC – boende i dubbelhytt inklusive helpension

SELECT – boende i dubbelhytt inklusive helpension, gratis te och kaffe, gratis WiFi.

PLATINUM – boende i dubbelhytt inklusive helpension, gratis te och kaffe, gratis WiFi, middag i À la Carte-restauranten när du önskar, vin- och dryckespaket till middagen inkluderat, besök på bryggan, tillgång till extra och exklusiva utflykter (mot kostnad) , privat transport till och från flygplats i Bergen och Trondheim, transport till och från flygplats i Kirkenes, flaskvatten i hytten varje dag , Norway’s Coastal Kitchen Välkomstkorg med champagne, gratis lån av kikare

 

I priset ingår ej:

Reseförsäkring och avbeställningsskydd.

Tillvalsutflykter.

Flyg och transport.

 

Observera:

Priserna är angivna för en person i tvåmannahytt, i SEK.

Alla hyttkategorier finns inte tillgängliga på alla avgångar.

Pris för enkelhytt fås på begäran.

Hurtigruten har flexibel prissättning. Det innebär att priserna sätts baserat på efterfrågan och ledig kapacitet.

Övrig information

KRYSSNINGENS TIDTABELL OCH RUTT

Fartygens avgångstid från Bergen och Kirkenes hittar du här.

 

HURTIGRUTENS FARTYG

Hurtigruten har ett stort antal fartyg i olika åldrar och storlekar, från moderna MS Spitsbergen (2009) till den traditionella MS Lofoten (1964), som fortfarande är en favorit för många stamgäster. Varje fartyg har sin egen stil och design, som kommer till uttryck i konsten ombord, dess färgsättning och inredning. Samtliga fartyg erbjuder en trivsam och storslagen upplevelse i en avslappnad och bekväm miljö. Välj önskat fartyg i Hurtigrutens flotta. Läs mer här!

 

HYTTERNA OMBORD

 

Sviter

Det finns ett brett urval av bekväma sviter. Storlek och läge varierar även när det gäller sviter med samma standard. Sviter på de övre däcken har oftast fönster med utsikt, medan sviterna på de nedre däcken har runda fönster. Sviter finns i kategorierna Q-J, Q, M, MG och MX. De har alla ett vardagsrum med en tv. Sviterna har dusch/wc, och de flesta av dem finns en dubbelsäng * (i en dubbelsäng kan det finnas två separata madrasser).

 

Vanliga och lyxiga hytter

I hyttkategorierna I, L, J, N, P finns egen dusch/wc, två sängar, varav en kan omvandlas till soffa. I hyttkategorierna A, D och i vissa hytter i kategorierna I, J och N finns våningssängar. I hyttkategori D på MS Lofoten och MS Nordstjernen finns bara en diskho.

 

Specialhytter

Med undantag av MS Lofoten och MS Nordstjernen har alla fartyg minst en specialutrustad hytt för passagerare med begränsad rörlighet. Pris för 3- och 4-bäddshytter kan fås på begäran. Vissa fartyg har även anslutande hytter.

 

Hytter med fönster

När det gäller hyttkategorier med fönster så finns en del utsideshytter med endast begränsad utsikt eller inte alls, eftersom livbåtar eller säkerhetsutrustning kan blockera utsikten, och runda fönster kan vara små eller ”tunnelaktiga”. Observera att på de nedre däcken på MS Lofoten och MS Nordstjernen har runda fönster som vintertid kan vara stängda.

 

Obs! Hytterna i presentationen gäller MS Nordkapp. Mer detaljerad information om hytterna på det fartyg du valt hittar du här!

 

LANDSTIGNINGAR

Hurtigruten erbjuder ett spännande och varierat utbud av utflykter längs hela resan. Alla utflykterna är utformade för att du ska få möjlighet att uppleva det allra bästa som destinationerna längs kusten har att erbjuda.

I det breda utbudet av utflykter kan du göra stadsturer, besöka berömda kulturplatser, åka på fågelskådning eller följa med på äventyr som hundspann eller snöskotersafari – det finns något för alla smaker. De kunniga guiderna och bekväma transporter säkerställer en genomgående hög standard.

Vi rekommenderar att du förbokar dina utflykter före avresan, vilket garanterar din plats. Endast kvarvarande restplatser kan köpas ombord. Vi ber dig också notera att angiven längd på varje utflykt är ungefärlig och beroende av deltagarantalet, väderleken och andra lokala förhållanden.

Läs mer om utflykter på länken nedan.

Utflykter

 

KRYSSNINGAR LÄNGS NORSKA KUSTEN – BRA ATT VETA

Läs mer om kryssningarna här!

Läs mer om måltiderna, aktiviteterna och servicen ombord! Läs här!