Den klassiska norska upptäcktsresan

Rutt

Bergen – Kirkenes – Trondheim

Denna resa innehåller många av höjdpunkterna från den klassiska rundresan. Vi startar i Bergen, passerar polcirkeln två gånger, upplever Nordkap, utforskar Kirkenes där båten vänder och avslutar kryssningen i medeltidsstaden Trondheim.

Datum: Avresor varje dag (reslängd 11 dagar)

Pris per person fr: 12857 kr

Bokningsförfrågan

Reseprogram

  • DAG 1 Ombordstigning i Bergen

    Hamn: Bergen.

    Innan vi lämnar Bergen vill du kanske utforska denna kulturella port ut mot fjordarna. Sätt dig en stund på någon av uteserveringarna på Bryggen, upptagen på UNESCO s världsarvslista. Andra sevärdheter är bergbanan Fløien och Fisketorget.

  • DAG 2 Florø – Molde

    Hamnar: Florø, Måløy, Torvik, Ålesund, Molde.

    Vaknar du tidigt nästa dag får du chansen att beundra Nordfjordens häpnadsväckande skönhet innan frukost. När vi seglar förbi Vestkapp är vi för ovanlighetens skull ute på öppet hav ett tag. Sedan navigerar vi förbi holmar och skär för att ta oss in i Ålesund. Under sommaren tar vi kurs mot den spektakulära UNESCO-listade Geirangerfjorden. På vägen dit seglar vi förbi branta, 800 meter höga klippor och imponerande vattenfall. Om hösten utforskar vi Hjørundfjorden, mitt bland de majestätiska Sunnmørealperna. Förutom utflykten ”En smak av Norge” erbjuder vi två nya fjällvandringar här. Fjorden är väldigt speciell, med sitt isolerade läge och sin orörda natur. Om vintern kan du se på en färgstark och intressant presentation om norrskenet.

  • DAG 3 Kungastaden Trondheim

    Hamnar: Kristiansund, Trondheim, Rørvik.

    Arkitekturen och omgivningarna i Trondheim skapar en fin inramning för en utflykt, antingen du väljer en guidad tur i Nidarosdomen eller en promenad på Bakklandet. På eftermiddagen sätter vi kurs mot nordväst, förbi den vackra fyren Kjeungskjær och tusentals små pittoreska öar, holmar och skär.

  • DAG 4 Polcirkeln och Lofoten

    Hamnar: Brønnøysund, Sandnessjøen, Nesna, Ørnes, Bodø, Stamsund, Svolvær.

    På morgonen korsar vi polcirkeln och på kvällen kommer vi till Lofoten. Denna ögrupp är känd för sina många små pittoreska fiskebyar omgivna av majestätiska granitklippor. Avsluta besöket med en vandring mellan torkställningar för lutfisk och rorbuer, de traditionella röda fiskarstugorna.

  • DAG 5 Tromsø, porten till Arktis

    Hamnar: Stokmarknes, Sortland, Risøyhamn, Harstad, Finnsnes, Tromsø, Skjervøy.

    Under natten passerar vi den magnifika Trollfjorden och går genom det spektakulära och trånga Raftsund. Här kan du beundra fjälllandskapet som sticker upp mot horisonten under en sol som aldrig går ned. Vi fortsätter till Tromsø, en stad med många välbesökta restauranger och kaféer.

  • DAG 6 Honningsvåg och Nordkap

    Hamnar: Øksfjord, Hammerfest, Havøysund, Honningsvåg, Kjøllefjord, Mehamn, Berlevåg.

    Dagen startar med en tur genom Magerøysund innan vi anlöper Hammerfest. Efter ett kort uppehåll i Havøysund kommer vi till Honningsvåg, porten till det spektakulära Nordkap. Om du väljer en utflykt till Nordkapsplatån får du en sällsam känsla av att befinna dig vid världens ände. Förutom att vara Europas nordligaste punkt är området också känt för sitt fantastiska fågelliv.

  • DAG 7 Kirkenes, ruttens vändpunkt

    Hamnar: Båtsfjord, Vardø, Vadsø, Kirkenes, Berlevåg

    Morgonpigga kan se Vadsø och precis efter frukost anländer vi i Kirkenes vid 30° Ö, längre österut än både Istanbul och St. Petersburg. Vi är nu nära den ryska gränsen, och här är alla vägskyltar skrivna på både norska och ryska. Beroende på årstid finns det många sätt att besöka den ryska gränsen. På våren kan du eventuellt fortfarande delta i våra vinteraktiviteter och utflykter. Du skulle kunna utforska den arktiska vintern med snöskoter över en frusen fjord. På vårt hundslädäventyr drar ivriga huskies dig över det frusna landskapet. Du kan också besöka Snöhotellet och se på renar. Vår utflykt om arktisk örtkunskap om hösten ger dig en inblick i hur folk har skördat, lagrat, jagat och fiskat i hundratals år. När fartyget börjar sin resa söderut kan du först njuta av en härlig lunch och sedan av utsikten över den arktiska vildmarken, antingen från däck eller från panoramasalongen. Vi håller under vintersäsongen ett föredrag om pomorhandelns historia. De hamnar som vi stannade i nattetid på vägen norrut stannar vi nu i på dagtid. På eftermiddagen kommer vi till Vardø igen, Norges östligaste hamn. Om vädret tillåter arrangerar vi eventuellt en isbadning under vintersäsongen. Ombord kommer vi dessutom att ge presentationen ”Livet i havet” om våren, och om vintern kommer lokala dykare ombord för att visa och berätta om livet i havet. Vi fortsätter längs Varanger-halvön till Båtsfjord innan vi på kvällen kommer fram till Berlevåg.

  • DAG 8 Hammerfest och Tromsø

    Hamnar: Mehamn, Kjøllefjord, Honningsvåg, Havøysund, Hammerfest, Øksfjord, Skjervøy, Tromsø.

    Njut av frukost på Nordkap och upptäck Finnmarks naturscenerier på vår utflykt (tillval). Vår nästa anhalt, Hammerfest, grundades 1789, var en gång Nordnorges huvudstad och fungerar ofta som bas för arktiska jaktexpeditioner. Vid de majestätiska Lyngsalpene stämmer vi ibland träff med lokala räktrålare. Vårt nästa stopp är Tromsø där du kan besöka Ishavskatedralen och kanske njuta av en midnattskonsert.

  • DAG 9 Vesterålen och Lofoten

    Hamnar: Tromsø, Finnsnes, Harstad, Risøyhamn, Sortland, Stokmarknes, Svolvær, Stamsund.

    Vesterålen och Lofoten hör till resans största naturupplevelser. På förmiddagen färdas vi genom Risøyrenna, en kanal specialbyggd för Hurtigruten. Vi fortsätter genom det trånga Raftsundet, den smala, pittoreskapassagen mellan Vesterålen och Lofoten, och om tid och väder tillåter gör vi en avstickare in i den spektakulära Trollfjorden, där de branta klipporna nästan stryker längs fartygssidorna. Här kan du också följa med på vår havsörnssafari (tillval).

  • DAG 10 Polcirkeln, De Syv Søstre

    Hamnar: Bodø, Ørnes, Nesna, Sandnessjøen, Brønnøysund, Rørvik.

    När vi fortsätter längs Helgelandskusten kan du njuta av de vackra vyerna med tusentals holmar, bördiga jordbruksområden, blomstrande ängar och branta granitväggar. Det finns många legender och myter om den här delen av kusten, bland annat sägnen om fjällkedjan De Syv Søstre och historien om hur pilen från Hestmannens båge sköt hål i fjället Torghatten.Det är också vår sista dag norr om polcirkeln. Vegaöarna, upptagna på UNESCO s världsarvslista, ligger nära vår hamn i Sandnessjøen och kan utforskas under vår utflykt dit (tillval).

  • DAG 11 Trondheim, resans slut

    Hamnar: Trondheim

    Vi kommer fram till Trondheim tidigt på morgonen. Här finns mäktiga Nidarosdomen, där tre drottningar och sju kungar är krönta. Det är Skandinaviens största medeltida byggnadsverk och väl värd ett besök.

Hytter

Polar insideshytter

Insideshytt (I) 5 – 10 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Vissa hytter har våningssängar. Hytterna är placerade på nedre däck.

Polar utsideshytter

Utsideshytt (P) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Hytterna är placerade på de övre och mellersta däcken.

 

Utsideshytt (N) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa (i vissa hytter våningssängar). Hytterna är placerade på mellersta och nedre däcken.

 

Utsideshytt (L) 5-13 m²

Enkelsängar, bäddsoffa. Koöga, begränsad eller ingen utsikt. Hytterna är placerade på nedre däck.

 

Utsideshytt (J) 5-13 m²

Separata sängar, varav en är en bäddsoffa. Begränsad eller ingen utsikt. Vissa hytter har våningssängar. Hytterna är placerade på de övre och nedre däcken.

Expeditionssviter

Suite (M) 28-30 m²

1-2 rum, soffgrupp, tv, minibar, vissa hytter har egen balkong. Hytterna är placerade på de övre däcken.

 

Mini suite (Q) 15-20 m²

Soffgrupp, tv, minibar. Hytterna är placerade på de övre däcken.

 

Arctic Superior (U) 5-13 m2

Enkelsängar, en bäddsoffa, bord. Läge övre däck.

Priser

Bergen-Kirkenes-Trondheim, BASIC (frånpriser)
11 dagarÅrPolar insideshyttPolar utsideshyttArctic Superior utsideshytt
Januari202114.78017.86922.385
Februari202115.92519.37924.155
Mars202115.92519.37924.155
April202115.82816.44522.035
Maj202117.97821.87729.314
Juni202123.42627.68833.918
Juli202123.42627.68833.918
Augusti202122.04426.05531.917
September202120.89924.69030.246
Oktober202117.20820.71026.074
November202113.88016.19721.703
December202112.85714.78819.816

 

Bergen-Kirkenes-Trondheim, SELECT (frånpriser)
11 dagarÅrPolar insideshyttPolar utsideshyttArctic Superior utsideshyttExpeditionssvit
Januari202016.94819.88521.53640.129
Februari202021.50125.15229.10350.760
Mars202019.90725.15229.10351.941
April202019.78521.34523.11843.076
Maj202022.47328.39530.75357.304
Juni202026.02932.79635.92066.374
Juli202026.02932.79635.92066.374
Augusti202024.49330.86233.80162.458
September202023.21029.24532.03159.187
Oktober202020.00925.21227.61351.025
November201918.74121.41423.19342.426
December201915.13219.19520.78938.737

 

Bergen-Kirkenes-Trondheim, PLATINUM (frånpriser)
11 dagarÅrArctic Superior utsideshyttExpeditionssvit
Januari202037.09960.192
Februari202043.65476.140
Mars202043.65477.190
April202046.64264.613
Maj202052.97885.956
Juni202061.29899.561
Juli202061.29899.561
Augusti202057.68293.688
September202054.66188.781
Oktober202047.12376.537
November201940.90463.638
December201935.81258.104

 

I priset ingår:

BASIC – boende i dubbelhytt inklusive helpension

SELECT – boende i dubbelhytt inklusive helpension, gratis te och kaffe, gratis WiFi.

PLATINUM – boende i dubbelhytt inklusive helpension, gratis te och kaffe, gratis WiFi, middag i À la Carte-restauranten när du önskar, vin- och dryckespaket till middagen inkluderat, besök på bryggan, tillgång till extra och exklusiva utflykter (mot kostnad) , privat transport till och från flygplats i Bergen och Trondheim, transport till och från flygplats i Kirkenes, flaskvatten i hytten varje dag , Norway’s Coastal Kitchen Välkomstkorg med champagne, gratis lån av kikare

 

Ingår inte:

Reseförsäkring och avbeställningsskydd.

Tillvalsutflykter.

Flyg och transport.

 

Observera:

Priserna är angivna för en person i tvåmannahytt, i SEK.

Alla hyttkategorier finns inte tillgängliga på alla avgångar.

Pris för enkelhytt fås på begäran.

Hurtigruten har flexibel prissättning. Det innebär att priserna sätts baserat på efterfrågan och ledig kapacitet.

Övrig information

KRYSSNINGENS TIDTABELL OCH RUTT

Fartygens avgångstid från Bergen och Kirkenes hittar du här.

 

HURTIGRUTENS FARTYG

Hurtigruten har ett stort antal fartyg i olika åldrar och storlekar, från moderna MS Spitsbergen (2009) till den traditionella MS Lofoten (1964), som fortfarande är en favorit för många stamgäster. Varje fartyg har sin egen stil och design, som kommer till uttryck i konsten ombord, dess färgsättning och inredning. Samtliga fartyg erbjuder en trivsam och storslagen upplevelse i en avslappnad och bekväm miljö. Välj önskat fartyg i Hurtigrutens flotta. Läs mer här!

 

HYTTERNA OMBORD

 

Sviter

Det finns ett brett urval av bekväma sviter. Storlek och läge varierar även när det gäller sviter med samma standard. Sviter på de övre däcken har oftast fönster med utsikt, medan sviterna på de nedre däcken har runda fönster. Sviter finns i kategorierna Q-J, Q, M, MG och MX. De har alla ett vardagsrum med en tv. Sviterna har dusch/wc, och de flesta av dem finns en dubbelsäng * (i en dubbelsäng kan det finnas två separata madrasser).

 

Vanliga och lyxiga hytter

I hyttkategorierna I, L, J, N, P finns egen dusch/wc, två sängar, varav en kan omvandlas till soffa. I hyttkategorierna A, D och i vissa hytter i kategorierna I, J och N finns våningssängar. I hyttkategori D på MS Lofoten och MS Nordstjernen finns bara en diskho.

 

Specialhytter

Med undantag av MS Lofoten och MS Nordstjernen har alla fartyg minst en specialutrustad hytt för passagerare med begränsad rörlighet. Pris för 3- och 4-bäddshytter kan fås på begäran. Vissa fartyg har även anslutande hytter.

 

Hytter med fönster

När det gäller hyttkategorier med fönster så finns en del utsideshytter med endast begränsad utsikt eller inte alls, eftersom livbåtar eller säkerhetsutrustning kan blockera utsikten, och runda fönster kan vara små eller ”tunnelaktiga”. Observera att på de nedre däcken på MS Lofoten och MS Nordstjernen har runda fönster som vintertid kan vara stängda.

 

Obs! Hytterna i presentationen gäller MS Nordkapp. Mer detaljerad information om hytterna på det fartyg du valt hittar du här!

 

LANDSTIGNINGAR

Hurtigruten erbjuder ett spännande och varierat utbud av utflykter längs hela resan. Alla utflykterna är utformade för att du ska få möjlighet att uppleva det allra bästa som destinationerna längs kusten har att erbjuda.

I det breda utbudet av utflykter kan du göra stadsturer, besöka berömda kulturplatser, åka på fågelskådning eller följa med på äventyr som hundspann eller snöskotersafari – det finns något för alla smaker. De kunniga guiderna och bekväma transporter säkerställer en genomgående hög standard.

Vi rekommenderar att du förbokar dina utflykter före avresan, vilket garanterar din plats. Endast kvarvarande restplatser kan köpas ombord. Vi ber dig också notera att angiven längd på varje utflykt är ungefärlig och beroende av deltagarantalet, väderleken och andra lokala förhållanden.

Läs mer om utflykter på länken nedan.

Utflykter

 

KRYSSNINGAR LÄNGS NORSKA KUSTEN – BRA ATT VETA

Läs mer om kryssningarna här!

Läs mer om måltiderna, aktiviteterna och servicen ombord! Läs här!